Birželio 19 dieną vyko nuotolinis Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų tarybos posėdis. Jame dalyvavo Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės patarėja Gražina Lamanauskienė, regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų direktoriai, pavaduotojai, specialistai.
MIRKT aktualijos
Pirmasis posėdžio klausimas buvo Medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų (sutrumpintai – MIRKT) tobulinimo programos įgyvendinimas ir priemonės 2025 metais. Pranešimą skaitė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė. Lietuvos viešųjų bibliotekų prioritetas jau kurį laiką yra gyventojų medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų stiprinimas, bibliotekos siekia, kad MIRKT paslauga taptų nuolatine ir prieinama visose Lietuvos viešosiose bibliotekose.
Žydrūnė Tichanavičienė pabrėžė, kad turime stiprų ir aktyvų bibliotekų tinklą, kuriame dirba kompetentingi specialistai. Jų pastangomis sukurtos ir nuolat tobulinamos mokymų veiklos padeda ne tik stiprinti visuomenės kritinio mąstymo įgūdžius, bet ir kuria saugesnę, informuotą bendruomenę. Kiekviena biblioteka gali būti svarbi gyventojų kritinio mąstymo ugdymo vieta, kurioje lankytojai naudojasi pačiais įvairiausiais skaitmeniniais įrankiais.
Šiemet daug dėmesio skiriama MIRKT edukatorių tinklo stiprinimui – šių metų planuose yra patirties sklaidos sesijos, kurių metu vieni iš kitų galėsime mokytis, diskutuoti ir keistis idėjomis. Taip pat tęsiamos jau pamėgtos gyventojų medijų ir informacinio raštingumo veiklos – spalio paskutinę savaitę organizuojama MIRKT savaitė, toliau per miestų šventes, muges ir kitus renginius „rieda“ spalvingoji interaktyvi priemonė „Cookie Truck“, rengiami mokymai gyventojams, svetainėje https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/ galima išbandyti virtualų pabėgimo kambarį. Didelio susidomėjimo sulaukė MIRKT protmūšiai su Pauliumi Ambrazevičiumi. Pavasarį dešimtyje Lietuvos viešųjų bibliotekų surengti protmūšiai, iš kurių po vieną geriausiąją komandą dalyvaus finale spalio 26 dieną Kaune.
Profesinės stažuotės užsienyje: vertė regiono specialistų tobulėjimui
Nuotolinio posėdžio metu kalbėta ir apie Vilniaus regiono bibliotekų dalyvavimą Erasmus+ veiklose (išsamiau apie projektą –ČIA). Erasmus+ projekte dalyvaujame visos 14 bibliotekų – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka ir 13 regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų: Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešoji biblioteka, Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka, Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka, Vilniaus rajono savivaldybės centrinė biblioteka, Alytaus miesto Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka, Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Pirmame projekto etape (2024 m. birželis – 2025 m. rugpjūtis) įvyko trys mobilumo vizitai, kurių tikslas – stiprinti specialistų kompetencijas suaugusiųjų ugdymo srityje. Darbo stebėjimo vizituose dalyvavo 48 regiono specialistai – po 3 specialistus iš kiekvienos savivaldybės viešosios bibliotekos (Druskininkų – 2) ir 10 specialistų iš Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos.
Projektas pradėtas sėkmingai, užtikrinant plačią regiono bibliotekų bendruomenės įtrauktį ir sudarant pagrindą ilgalaikiam tarptautiniam bendradarbiavimui bibliotekų srityje. Žydrūnė Tichanavičienė pasidžiaugė, jog pasirašyta sutartis naujai dotacijai, laikotarpiui nuo 2025 m. birželio mėnesio iki 2026 m. rugpjūčio 31 d.
Posėdžio metu dalyvavusieji Erasmus+ mobilumo vizituose pasidalijo savo įžvalgomis. Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Leonarda Vilčiauskienė iš darbo stebėjimo vizito Vokietijoje parsivežė įkvėpimo daugiau dėmesio bibliotekoje skirti darbui su savanoriais. Drezdeno miesto bibliotekos nuosekliai dirba su savanoriais, kurie yra neatskiriama bibliotekų dalis – organizuoja skaitymus vaikams, dalyvauja edukacijose ir pan. Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė akcentavo bibliotekininko profesijos prestižą ir veiklų daugiasluoksniškumą. Trakų viešosios bibliotekos direktorė Dovilė Bagdanavičienė iš Erasmus+ darbo stebėjimo vizito parsivežė idėjų, kaip galima telkti bendruomenes. Bendruomenės neturi būti pasyvios ir tik kviečiamos ateiti į bibliotekos organizuojamus renginius. Jos pačios gali ateiti į biblioteką su savo idėjomis ir rasti palaikymą čia jas realizuoti.
Vasara su knyga ir kiti klausimai
Regiono bibliotekų tarybos posėdžio metu kalbėta ir apie kitas aktualijas. Pasidžiaugta prasidėjusiu skaitymo skatinimo iššūkiu „Vasara su knyga“, kuriame aktyviai dalyvauja regiono bibliotekos. Kalbėta apie bendradarbiavimą projektinėje veikloje, 2025 metais planuojamas naujas metodines priemones.
Buvo pristatyta MIRKT edukatorių iš skirtingų regiono viešųjų bibliotekų bibliotekų apklausa. Jos metu buvo norima sužinoti, ko trūksta andragogams įgyvendinant MIRKT veiklas, kas sunkiausia kviečiant dalyvius, kaip būtų galima paskatinti edukatorių tarpusavio bendradarbiavimą ir patirties dalijimąsi.
Bendradarbiaudamos bibliotekos gali efektyviau panaudoti turimus išteklius, rengti bendras edukacines programas, tobulinti darbuotojų kvalifikaciją ir kartu kurti inovatyvias paslaugas. Tokia partnerystė skatina nuolatinį tobulėjimą, stiprina regioninius kultūros tinklus ir didina bibliotekų matomumą bei svarbą visuomenėje.
Viršelio nuotraukoje – Vilniaus regiono bibliotekų vadovai dalyvauja Erasmus+ darbo stebėjimo vizite Vokietijoje 2025 metų balandžio mėn.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai